23 Aralık 2009 Çarşamba

Alternatif Bir Eğlence Adresi: Rahmi M. Koç Müzesi


Eğlenirken öğrenmeyi bir arada yaşatmak için birbirinden keyifli etkinliklerle eğlencenin adresi olan Rahmi M. Koç Müzesi, hem açık hem de kapalı alanları ile müthiş bir atmosfer sunuyor. Keşfetmek, eğlenmek hafta içi ve hafta sonlarının tadını çıkarmak isteyenler için Rahmi M. Koç Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.


Çocuklar, o eşşiz hayal dünyalarını Rahmi Koç Müzesi, “Harikalar Diyarı”nda doya doya yaşıyor. Nostaljik tren seferlerinden antika arabalar ve oyuncak trenlere, tarihi Fenerbahçe Vapuru’ndan dene-öğren bölümüne, tren vagonlarından denizcilik bölümüne kadar birbirinden cazip mekanlar ve objeler ile Rahmi M. Koç Müzesi çocukları ve çocukluk günlerine tekrar dönmek isteyenleri gerçek bir harikalar diyarına götürüyor.
Rahmi M. Koç Müzesi sunduğu büyüleyici atmosferle her yaştan ziyaretçilerine unutulmaz bir gün yaşatırken, müzenin Haliç kıyısında müze gemi olarak sergilenen Fenerbahçe Vapuru Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği’nin 14 Şubat 2010 tarihline kadar devam edecek “Gemi ve Deniz Sevgisi” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği üyelerince oluşturulan özgün gemi modelleri, gemi rekonstrüksüyolanları, kartpostal koleksiyonu, Atatürk'ün deniz sevgisi ile ilgili fotoğraflar ziyaretçiler tarafından görülebiliyor.
Müzede devam eden diğer bir sergi ise “Mavi Derinliklerin Gizemi” Sergisi… Denizlerin altında devam eden esrarengiz ve büyülü dünyayı keşfetmeniz,  sualtındaki sessiz ve gizemli yaşama tanıklık etmeniz için Rahmi M. Koç Müzesi, küratör David Pilosof tarafından derlenen farklı ülkelerden ödüllü fotoğraf sanatçılarına ait sualtı fotoğraflarını sualtı fotoğraflarını, tüm sergi fotoğrafları baskısını gerçekleştiren, Epson’un da  desteği ile biraraya getiriyor.
Epson Red Sea yarışma fotoğraflarının yanı sıra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Müzesi Komutanlığı, Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı Müzesi’ne ait objeler, dalgıç kostümleri deniz kabukları gibi deniz ve denizcilik ile ilgili türlü objelerin sergileneceği “Mavi Derinliklerin Gizemi Sergisi”nde ayrıca denizlerin gün ışığına çıkmamış dünyasına ait Savaş Karakaş tarafından hazırlanmış belgeselleri de izleme fırsatınız olacak.
İnsanlık tarihinin ilk yıllarından itibaren gizemini koruyan ve herkes için merak uyandıran bu büyülü güzelliklerle dolu dünyayı keşfetmeniz için, sergi 14 Mart 2010 tarihine kadar Rahmi M. Koç Müzesi’nde…
Keşif Küresi
Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi Lengerhane binasının bahçesinde, Mart 2009 tarihinde hizmete giren İstanbul’un sabit ilk ‘gökevi’ni (planetaryum) “Keşif Küresi” yenilenen programıyla ziyaretçilerini bekliyor.
Keşif Küresi’nin yeni programında konuları birbirinden farklı animasyon filmler, merak ve öğrenme duygusunu yitirmeyenlere unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Yanardağların oluşumu, buzul çağı, dinozorların yaşamı ve yok oluşu, insan vücudunun gizemleri, hava olayları ve kasırgalar, yıldızların doğuşu, güneşin patlamaları ve evrene dair birçok olayı “Keşif Küresi” ziyaretçileri izleme ve öğrenme imkanı bulacaklar.
Ziyaretçiler bu sezonun programına dahil olan “Fırtınalar” filmi ile hava olaylarının ve kasırgaların bütün ayrıntılarını gerçek filmler ve NASA tarafından çekilmiş fotoğraflarla öğrenecekler, 1900’lerin başından başlayıp günümüze kadar olan zaman diliminde kasırgalar ve hava olaylarının içinde yolculuğa çıkacaklar. “Uzay Asansörü” filmi ise ziyaretçileri uzay asansörüne bindirip yörüngeye çıkaracak ve izleyiciler zaman teleskobu sayesinde yıldızların doğuşunu, yok oluşunu ya da güneşin patlamalarını inceleyebilecekler.
Keşif Küresi’nde yer alan özel bir projektör ile ziyaretçiler aynı zamanda; gökyüzünün gece halini, gezegenlerin ve yıldızların muhteşem görüntüsünü yeni nesil dijital sistem ile gerçekleştirilecek gösterimlerde, eğlenerek öğrenme şansına sahip olacak.
Eğitim Atölyesi Faaliyetleri – Eğlenerek de Öğrenilir!
Yıl boyunca devam eden eğitim çalışmaları şimdi tarihi Fenerbahçe Vapuru’nda!
Rahmi M. Koç Müzesi’nin 4 – 14 yaş aralığındaki ziyaretçileri, Eğitim Atölyesi etkinlikleri kapsamında her hafta farklı sanat branşlarından profesyonel eğitmenler eşliğinde yaratıcılıklarını tarihi Fenerbahçe Vapuru’nun keyifli ortamında keşfediyorlar.
26 Aralık Cumartesi – “Moda Değişiyor” Boyama Atölyesi
Fenerbahçe Vapuru ev sahipliği yaptığı sergilerin yanı sıra hafta sonları sunduğu brunch hizmeti, vapurun büfesinden alınabilecek sıcacık demleme çay ve simit, özel yemek menüleri ile ziyaretçilerine adeta eski İstanbul’u atmosferinde lezzetli bir yolculuğa çıkarıyor. Fenerbahçe Vapuru ziyaretçilere, keyifli geçecek müze gezileri öncesi-sonrasında, sandviç, salata, sıcaklar ve tatlı alternatiflerinin olduğu lezzetli bir menü sunuyor. Tarihi, nostaljik atmosferi ile ziyaretçilerini alıp geçmişe götüren Fenerbahçe Vapuru sunduğu yemek hizmeti ile de ziyaretçilerinin aileleri, sevdikleriyle hoş sohbetlerin yaşanacağı, unutulmaz yemeklerin yenileceği bir mekan olarak dikkat çekiyor.
Rahmi M. Koç Müzesi aynı zamanda “Demlik Kafe, 1942 marka Dodge markalı Coca Cola aracı kafeteryası, Fransız Mutfağı ve muhteşem atmosferiyle ‘Cafe du Levant Restaurant’, British Pub ve deniz kıyısındaki rahatlatıcı ambiyansıyla ‘Halat Restaurant’ ile herkes için farklı mola seçenekleri sunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder