4 Aralık 2009 Cuma

Bir "İkona" Daha Benim İçin Paramparça Olabilir


www.tersninja.com'un bana da yönelttiği 4. Bursa Uluslararası İpek Yolu Film Festivali ve ulusal jürinin ödülleri layık gördüğü filmler hakkındaki soruları cevaplamıştım. Yazar arkadaşım Ege Görgün bu cevapları sitesinde yayınlamıştı. Aradan epey bir zaman geçtikten sonra (rekabet ediyor hissi vermemek için) cevaplarımı sizinle paylaşmaya karar verdim.
4. İpek Yolu Film Festivali size göre nasıl geçti? Bu son festivalin ardından diğer festivallerimiz içinde nasıl konumlandırılmalı İpek yolu?
Siyasi değişiklik ve bütçe kısıtlamasına rağmen büyük aksaklıklar yaşanmadı. Öncelikle yapılması gereken işlere gelince: Yabancı dil bilen Türk konukların yurtdışından gelen konuklara daha fazla zaman ayırması sağlamalı (amatör veya profesyonelce). “İpek Yolu” film festivali “ismiyle müsemma” yani adına yakışır bir festivale dönüşme yolunda hızla ilerliyor ama diğer pek çok festivalde yapıldığı gibi sinemanın her alanından/dalından kişileri birer ikişer ödül dağıtmak yerine “İpek Yolu” kavramı etrafından odaklanıp parmakla gösterilen bir ödül sistemi yaratılmalıdır.

Festival programı sizce yeterli miydi?
Global sermaye, paket hastaneler, oteller, fast food işletmeleri yarattığı gibi ticari sinemaya karşı birer havza olan festivalleri yozlaştırmak için “Paket Festivaller” oluşturuyor. Dünyada üretilen “festival filmi” sayısı ve bunların gösterildiği festivaller bellidir. Her iki olumsuz faktör festival programlarını kötü etkiliyor. Festivallerin birbirine benzemeye, birbirini tekrarlamaya başladığını Türkiye’deki festival programları bize öğretmektedir. Bu gerçeğe İpek Yolu yöneticilerinin dikkatine sunarım!

Ulusal ve Uluslararası yarışmalardaki sonuçlar sizi tatmin etti mi?
Uluslar arası yarışma filmlerinin tümünü takip edemedim (İran ve Orta Asya sinemasının yarışma dışı filmlerini izlemeyi tercih ettim). Ulusal yarışmanın sonuçları hakkındaki yazımı ise http://www.coskuncokyigit.com/2009/11/altn-karagoz-de-kirletildi-mi.html#more ‘dan okuyabilirsiniz.

Hülya Uçansu'nun jüriliği ve Bahtı Kara'nın birinciliği çevresindeki tartışmalar için ne diyecekseniz?
Uçansu, 25 yıl boyunca yönettiği İKSV Film Festivali sayesinde neredeyse fenomen olmuş bir hanımefendidir. Bu konuyu doğrudan kendisiyle konuştum. Beni temin etti ama söylentiler bitmediği için adından zorunlu olarak söz ettiğim yazımı kaleme aldım. Bak: http://www.coskuncokyigit.com/2009/11/altn-karagoz-de-kirletildi-mi.html#more
Ancak şu ana kadar bana bu konuda bir cevap verilmedi.
Ümit ediyorum ki, söylentiler asılsızdır, yalandır. Aksi takdirde benim açımda bir “ikona” tuzla buz olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder