6 Mayıs 2010 Perşembe

ALTIN KOZA DÜNYA ÇAPINDA BİR İLKE İMZA ATIYOR17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde dünya çapında bir ilke imza atılacak. Dünya Film Eleştirmenleri Federasyonu - FIPRESCI’nin, kariyerinin başındayken keşfederek dünyaya lanse ettiği bugünün usta yönetmenlerinin filmlerinden oluşan bir seçki izleyiciyle buluşacak. 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali dünya çapında bir ilke imza atıyor: Dünya Film Eleştirmenleri Federasyonu - FIPRESCI'nin daha kariyerlerinin başındayken ödül vererek keşfettiği ya da dünyaya lanse ettiği, bugünün usta yönetmenlerinin filmlerinden oluşan bir program hazırlandı. FIPRESCI, 2010 genel kurulunda ödüllü filmlerinden oluşan programlar oluşturma kararı almıştı, Altın Koza bu kararın ilk uygulandığı festival olacak.


KEN LOACH, MICHAEL HANEKE, EMIR KUSTURICA
Program kapsamında Ken Loach'un üçüncü filmi Family Life / Aile Hayatı 1971 yılında Berlinale'de, Michael Haneke'nin ikinci filmi Benny's Video / Benny’nin Videosu 1992 yılında Viennale'de, Bent Hamer'in ilk filmi Eggs / Yumurtalar 1995 yılında Toronto Film Festivali'nde, Emir Kusturica'nın ilk filmi Do You Rememer Dolly Bell ? / Dolly Bell'i Anımsıyor musun? 1981 yılında Venedik Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'ne değer görülmüştü.

Her biri bugün birer modern klasik sayılan, yönetmenleri ise çoktan dünya sinemasının ustaları arasına giren bu filmler topluca Adana'da izlenebilecek.

7 – 13 Haziran tarihleri arasında yapılacak festival, bir hafta boyunca toplam 7 sinema salonunda 200’ü aşkın filmi sinemaseverlere sunacak.

ALTIN KOZA BASIN MERKEZİ
Ayrıntılı Bilgi ve İletişim İçin / Bilge Oğuz
Tel: 0322 352 47 13 GSM: 0533 466 67 40
bilge@altinkoza.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder