14 Mayıs 2011 Cumartesi

Günseli Kato'dan Bir Gelenek Güncelleme Projesi: Gelenek Şimdi

Günseli Kato’yu tanıyanlar, onun yaşamının her anında ilginç fikirleri (kimilerine göre aykırı) ve özgürlüğünü elden bırakmadan yaşadığını lilirler. Birkaç dakika önce gelen bir maille beni yine yerimden sıçrattı! Bu defaki sergisinin adı “Bir Gelenek Güncelleme Projesi: Gelenek Şimdi” adını taşıyor. Bu kadar özgürlükçü, aykırı, başına buyruk bir kadın sanatçının “gelenek” üzerinde bu kadar durmasının sebebi neydi acaba? Gelen metini hiç değiştermeden yayınlıyorum ama bir şekilde Kato’yu bulup "bu suali ona tevcih edeceğim" ve cevabını sizlerle yine bu sütunlarda paylaşacağım…
Günseli Kato'nun AÇEV yararına tasarladığı yeni sergi, sözü acil toplumsal ihtiyaçlar arasında geçmesine alışık olunmayan bir talebi dile getiriyor.

Gelenek Şimdi, geleneksel Doğu sanatına güncel gözle bakarak minyatürü yeniden ele alıyor. Sanatçının klasik saray minyatürleri üzerine çalıştığı yıllardan beri aklında olan minyatür güncellemesi projesinin temelinde, geleneksel sanatların ancak günün taleplerini karşılaması durumunda yaşayabileceği fikri yatıyor.

"Minyatür sanatı geçmişin ustalarının başyapıtlarının kötü kopyalarını yaparak yaşatılamaz".

Diyen Kato, minyatürden öğrenecek birçok soyutlama yöntemi bulunduğunu ve bu dalın güncel sanatlar için zengin bir ilham kaynağı olduğunu vurguluyor.

Gelenek Şimdi, bu düşüncenin somut bir karşılığını sergiliyor. Hepsi de minyatürlerin iki boyutlu dünyasından çıkmış olan şaha kalkmış atlar, uçuşan melekler, kükreyen aslanlar, yüzen balıklar, patlamış şakayıklar, bir figür türbülansı oluşturuyor ve birbirlerinden ödünç aldıkları tezhip desenlerine bürünerek, ait oldukları yüzyıllarla bugün arasında köprü kuruyorlar.

Kato'ya göre durum acil:

"Geleneksel olanı geçmişteki haliyle bırakmak onu yok olmaya terk etmek anlamına gelir. 'Gelenek Şimdi' derken, bu aciliyete dikkat çekmek istedim. Minyatürü hemen şimdi, daha da geç kalmadan dönüştürmeli, yorumlamalı ve yeniden üzerinde düşünmeliyiz. Aksi takdirde işlevini bitirmiş, bugünün sanat anlayışında yeri olmayan bir hal alacak. Gelenekle övünebilmek için minyatürü şimdiye uyarlamalı, türetmeli ve tüketmeliyiz. Gelenek Şimdi, bir estetik belleğe sahip çıkma projesidir”.

Gelenek Şimdi isimli sergi 17 Mayıs – 30 Haziran 2011 tarihleri arasında Salı dışında her gün saat 11:00 – 19:00 arası gezilebilir.

Her sergide olduğu gibi bu sergi de galeri gelirinin tamamı Anne Çocuk Eğitim Vakfı’na (AÇEV) bağışlanacaktır.

Sergi Yeri: GArt / Harbiye Mah.  Kadırgalar Cad. No:3 Maçka İstanbul
0212 2960876 / g.art@bnet.net.tr  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder